Useita uusia 3D- malleja museon rakennuksista
Nämä ja useita muita Seurasaaren ulkomuseon museorakennuksista on 3D- mallinnettuna Sketchfab– profiilissani.
Profiilistani löytyy myös useita 3D- malleja Helsingin alueen julkisista veistoksista ja muistomerkeistä, joiden tekeminen on ollut mielekäs ja palkitseva harrastus.
Jokaisen kohteen dokumentointi, eli alkutyö, on tehty Sony A6000- kameralla, ja matkat kohteille on useimmiten kuljettu polkupyörällä.
Koska mallinnustekniikat ja välineet ovat jokaisen harrastajan ns. ammattisalaisuus, en myöskään paljasta kriittisimpiä omiani, koska olen itse suunnitellut ja rakentanut osan käyttämistäni välineistä.
Kohteiden dokumentointitekniikka on kehittynyt tekemisen myötä entistä paremmaksi. Olen oppinut toimivan järjestyksen, jossa otan satoja tai tuhansia valokuvia kulloisestakin kohteesta, joista muodostan ensin pistepilven, sitten verkkomallin ja tekstuurit. Lopuksi luon FBX- muotoisen 3D-mallin, jonka yksityiskohtia muokkaan jälkikäsittelyssä Blenderillä ja muilla 3D- mallinnusohjelmilla.

YT
Ari Savolainen